Termoizolacja budynku ma niezwykle duże znaczenie, ponieważ odpowiada za komfort cieplny oraz za utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Wyróżnić możemy wiele standardowych metod docieplania, takich jak docieplenia wełną czy też styropianem, jednak warto przyjrzeć się także innym, alternatywnym sposobom. Jednym z nich jest docieplenie obiektu metodą wdmuchiwania. Na czym ono polega i czy jest to metoda dokładna?

Istota docieplenia blow-in

Dobrze wykonane docieplenie znajdziemy w coraz większej ilości domów. W przypadku nowego budownictwa dużą rolę odgrywają obecnie panujące przepisy budowlane, jednak w przypadku starszych obiektów problem złego ocieplenia wciąż jest realny, co najczęściej odczuwamy podczas płacenia rachunków za ogrzewanie budynku. Dobrze wykonana izolacja musi być dostatecznie gruba oraz powinna tworzyć jednolitą powłokę, dzięki czemu zapobiegniemy tak zwanym mostkom termicznym. Pomimo że wełna mineralna oraz styropian królują wśród materiałów dociepleniowych, warto liczyć się z tym, że w istniejących domach te materiały będą ciężkie do zastosowania. Wykonanie docieplenia metodą blow-in doskonale sprawdzi się zarówno w nowszym, jak i w starszym budownictwie, ponieważ materiał dociepleniowy nanosi się przy pomocy nadmuchu.

Wykonanie docieplenia metodą wdmuchiwania

Materiał wykorzystywany do ocieplenia blow-in to granulat, który wdmuchuje się do wybranej powierzchni. Dzięki temu zabiegowi wypełnia się wszystkie trudnodostępne miejsca, a więc cały proces jest bardzo dokładny, a izolacja jest równomierna. Dużą zaletą tej metody jest fakt, iż do wypełnienia przestrzeni wystarczy przygotować otwory, którymi wdmuchiwany jest materiał. Oznacza to, że podczas prac nie powstają odpady, jednak do ich wykonania jest niezbędny specjalistyczny sprzęt. Warto zdecydować się na tę metodę, ponieważ umożliwia ona docieplenie budynku nawet w 1-2 dni, a więc cały proces jest nie tylko efektywny, ale także niezwykle szybki.