Kiedy myślimy o tym, jak skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie naszego domu, zapewne pierwsze co przychodzi nam na myśl, to jego ocieplenie. Nie ma się co temu dziwić, w końcu to faktycznie jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów poprawienia izolacji cieplnej budynku. Co jednak wtedy, gdy budynek jest już użytkowany albo jest problem z zamontowaniem tradycyjnego docieplenia budynku? Jakie metody ocieplania mamy wtedy do dyspozycji i dlaczego warto w ogóle zdecydować się na nowoczesne rozwiązania stosowane w tematyce ocieplenia domu? Dziś zajmiemy się właśnie tym tematem!

Nowoczesne metody ocieplania budynków

Nawiązując do naszego dzisiejszego tematu, czyli ograniczenia wysokości rachunków za ogrzewanie domu, warto wspomnieć o technikach ocieplania, które nie tylko pomogą to osiągnąć, ale przy tym są także bardzo innowacyjne i dające wiele dodatkowych korzyści.

Jedną z takich metod jest ocieplenie zarówno poddaszy, stropów, jak i ścian budynku przy pomocy wdmuchiwania celulozy. Metoda ta gwarantuje wysokie parametry izolacji termicznej przy minimalnym ryzyku powstawania mostków termicznych. Do tego celuloza jako materiał jest nietoksyczna, a przy tym odporna na wszelkiego rodzaju bakterie, grzyby czy pleśń. Co ciekawe również gryzonie oraz insekty nie mają z niej pożytku, zatem nie widzą korzyści bytowania w takim materiale.

Trzeba także podkreślić, że celuloza jest bezzapachowa i nie zawiera w sobie żadnych substancji chemicznych, które mogłyby zagrażać zdrowiu ludzi. Można wręcz powiedzieć, że jest materiałem idealnym do tego, aby ocieplić budynek i tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Ciekawą alternatywą dla celulozy jest granulat wykonany z różnego rodzaju wełny, który również wykorzystywany jest w procesie ocieplania za pomocą nadmuchu. Wełna także jest materiałem naturalnym i bezpiecznym, a przy tym, można stosować ją w niskich i ujemnych temperaturach. Stanowi ona przy tym niepalne ocieplenie stropów oraz ścian zewnętrznych budynku.

Metoda nadmuchu, o której wspominamy, jest metoda bardzo skuteczną i wydajną. Idealnie można za jej pomocą wypełnić poziome przestrzenie oraz ocieplić miejsca trudno dostępne i takie, w których zastosowanie tradycyjnych metod jest z różnych powodów niemożliwe.