Docieplenie wpływa nie tylko na nasz komfort przebywania w pomieszczeniach, koszty ponoszone na ogrzewanie, ale coraz częściej również na ekologię i środowisko. Budownictwo coraz chętniej sięga po rozwiązania, które mają wpływać korzystnie nie tylko na człowieka, ale również na jego otoczenie. Jaki dokładnie związek ma ekologia z docieplaniem budynków?

Termoizolacja – nowoczesne podejście do znanego tematu

Niezależnie czy mówimy o bloku, domu jednorodzinnym czy budynku użytkowych, energia potrzebna do ich ogrzania nie dość, że jest droga, to wiąże się z emisją zanieczyszczeń do powietrza. Na szczęście dzięki rozwojowi technologicznemu oraz rosnącej świadomości nas wszystkich na temat wpływu naszych działań na środowisko, możemy dziś wybierać rozwiązania, które nie tylko zmniejszą wydatki, ale i pomogą zadbać o ekologię.

Uciekające ciepło to dodatkowe koszty, szkodliwe substancje oraz niekorzystne działanie na strukturę budynku. Opcją jak to zmienić, jest inwestycja w termoizolację. Jej celem jest redukcja strat ciepła przez poszczególne elementy budynku. Chodzi o wymianę okien czy drzwi, wymianę lub modernizację sieci grzewczej, ale również o docieplenie ścian zewnętrznych, i pozostałych przegród: dachu, stropu i fundamentów.

Docieplenie – jaki wpływ może mieć naprawdę?

Poza mniejszymi o 40-50% wydatkami na ogrzewanie, dobrze dobrane docieplenie poprawia komfort cieplny wewnątrz budynku oraz wygląd budowli. Zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie, wiąże się z mniejszym zużyciem paliw (węgla, gazu, pelletu, ekogroszku, ropy), a przez to z ograniczeniem lub całkowitą likwidacją emisji substancji szkodliwych dla środowiska: gazów cieplarnianych, spalin, sadzy, zanieczyszczeń i innych pozostałości spalania poszczególnych substancji.

Warstwy termoizolacji chronią budynek również przed działaniem zmiennych warunków pogodowych, wiatrem i zawilgoceniem. Dodając do tego plus w postaci zmniejszenia ilości smogu w powietrzu, na pewno warto rozważyć termoizolację zajmowanych budynków.