Inwestycja w ocieplanie jest inwestycją długoterminową i kosztowną, dlatego należy dokładnie przemyśleć i przekalkulować, którą z dostępnych metod wybrać. Ze względu na właściwości ocieplające oraz ekologiczny charakter inwestycji, coraz popularniejszym materiałem izolacyjnym jest celuloza. Jakie są zalety takiego sposobu ocieplania poddasza i jaka jest  żywotność izolacji celulozowej?

Nowoczesne metody ocieplania domu

Przy wyborze materiału do termoizolacji budynków należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, odpowiadające za poziom docieplenia. Jedną z popularniejszych metod jest wykorzystanie docieplania budynku metodą wdmuchiwania granulatu celulozy i wełny. Do produkcji tego typu docieplenia wykorzystuje się papier z recyklingu, wzbogacony dodatkami, które chronią go przed zniszczeniem i zabezpieczają przed ogniem. Materiał osiadając, zaciska się wokół elementów konstrukcyjnych, uniemożliwiając rozszczelnianie się izolacji. Wdmuchiwanie wełny mineralnej i celulozy w zamknięte przegrody lub ich nadmuch na otwarte przestrzenie, pozwala uzyskać spójną warstwę izolacji, co ogranicza występowanie mostków termicznych. Uzyskana warstwa izolacyjna nie osuwa się, jak to może mieć miejsce w przypadku docinanej wełny. Docieplenie taką metodą pozwala na szczelne otoczenie każdego elementu.

Zalety i żywotność izolacji celulozowej

Izolacja celulozowa wykazuje wysoki poziom termoizolacji oraz współczynnik ciepła właściwego, czyli posiada zdolność do kumulacji ciepła. Metoda ogranicza powstawanie mostków termicznych, co znajduje odzwierciedlenie w zaoszczędzanych pieniądzach. Izolacja celulozowa jest trwała i wytrzymała – materiał celulozowy ma gwarantowaną trwałość użytkową do 50 lat. Przy tym jest ognioodporny i gwarantuje wysoką izolację akustyczną. Dodatkową zaletą jest fakt, że chroni środowisko naturalne. Metoda wykorzystywana jest do izolacji miejsc trudno dostępnych.