Po latach wiele sprzętów ulega zepsuciu i konieczna jest ich wymiana. Podobnie jest w przypadku izolacji domu, która przez lata ulega wyeksploatowaniu ze względu na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Staje się mniej wydajna, co często przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy warto wymienić dotychczasową instalację, korzystając na przykład z technologii wdmuchiwania.

Dlaczego dochodzi do uszkodzenia izolacji?

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia izolacji jest długo utrzymująca się wilgoć w pomieszczeniu. Szczególnie problem ten dotyczy wełny mineralnej, która jest materiałem higroskopijnym. Kiedy raz nasiąknie wodą, traci zdolność do zatrzymywania ciepła, czyli przestaje pełnić swoją funkcję jako ocieplenie budynku. Ponadto trzeba pamiętać, że każda konstrukcja budynku „pracuje”, a nawet minimalne ruchy mogą odsłonić niewielkie fragmenty konstrukcji, co wystarczy do tego, by izolacja przestała być szczelna. Zagrożeniem dla izolacji są też gryzonie. W poszukiwaniu ciepłego schronienia penetrują izolację, uszkadzając ją często w znacznej wielkości. Powstają mostki termiczne, które osłabiają właściwości izolacyjne materiału.

Jak wykonać wymianę izolacji domu?

Mogłoby się wydawać, że wymiana izolacji domu to duże przedsięwzięcie, wymagające wcześniejszego przygotowania i dużych nakładów finansowych. Dzięki nowoczesnej technologii, jaką jest wdmuchiwanie granulatu celulozy lub wełny, możliwe jest szybkie uzupełnienie ubytków i przywrócenie niezakłóconej pracy izolacji budynku. Dzięki dociepleniu metodą wdmuchiwania dom staje się przyjazny dla środowiska, niwelowane są straty ciepła, a zastosowane materiały są ognioodporne oraz grzyboodporne, czyli bezpieczne dla zdrowia użytkowników.