Wymiana izolacji w domu, czyli termoizolacja budynku to prace, których celem jest zabezpieczenie go przed utratą ciepła, a także doprowadzenie do zmniejszenia zużycia energii, która jest niezbędna do ogrzania domu oraz podgrzania wody. Straty ciepła często sprawiają, że koszty użytkowania budynków zdecydowanie rosną. Ich przyczyną może być niewłaściwa izolacja przegród zewnętrznych.

Co musisz wiedzieć o termoizolacji i kiedy się ją wykonuje? 

Termoizolacje to zespół prac, które mają doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię. Najczęściej dotyczą one budowli już istniejących, które w różnych zakresach nie spełniają stawianych współcześnie wymagań. Docieplenie budynku może bardzo wiele zmienić i sprawić, że spadną nam koszty związane z zamieszkiwaniem. Warto jednak pamiętać, że bardzo często niezbędne są prace o charakterze kompleksowym. Co to znaczy? Otóż mosty termiczne mogą pojawiać się nie tylko w obrębie ścian, ale nieszczelności mogą dotyczyć również okien i drzwi, a także za mało wydajnego systemu grzewczego. Czasem więc termomodernizacja musi objąć wszystkie te elementy.

Termomodernizację budynku najlepiej wykonywać latem lub na samym początku jesieni. Takie zalecenia wynikają przede wszystkim z tego, że wówczas mamy bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne. Jest bardziej sucho i słonecznie, dzięki czemu układane elementy będą mniej narażone na zawilgotnienie czy zniszczenie, a prace będzie można przeprowadzić sprawnie. 

Co musisz wiedzieć o termomodernizacji? 

Mamy tu do czynienia z pracami w obrębie budynków, które już od jakiegoś czasu stoją i ich izolacja nie odpowiada stawianym obecnie wymogom. W związku z tym koniecznie jest zadbanie o zapewnienie w nich optymalnego komfortu cieplnego dla wszystkich domowników, a także doprowadzenie do obniżenia kosztów użytkowania takiej nieruchomości. Temu właśnie ma służyć przeprowadzenie profesjonalnych prac izolacyjnych, które niekiedy muszą mieć charakter kompleksowy.