Ocieplenie domu to oszczędności dla właścicieli i osób zarządzających budynkiem. Dzięki niemu można nie tylko zredukować koszty konsumowanej energii zwiększyć utrzymanie ciepła w domu, ale też znacznie wyciszyć obiekt, ochronić go przed nadmiernym nagrzewaniem latem. Zobaczmy zatem jakie są metody ocieplenia domu?

Czym można ocieplić dom?

Do ocieplania domów można zastosować różne rodzaje materiałów takie jak styropian, czy wełna mineralna, ale także granulat celulozy i wełny. Wszystko zależy od zastosowanej metody ocieplenia, które ogólnie można podzielić na standardowe oraz nowoczesne, do których zalicza się docieplanie metodą wdmuchiwania wspomnianego granulatu. W przeciwieństwie do metod tradycyjnych z wykorzystaniem styropianu i wełny mineralnej gwarantuje nie tylko utrzymanie wyższych parametrów technicznych, ale też wyższy komfort i korzyści z jej zastosowania.

Jakie właściwości ma celuloza w dociepleniach wdmuchiwanych?

Celuloza wdmuchiwana jest niezastąpiona w przypadku dociepleń stropodachów wentylowanych czy też skosów poddaszy. Nie dość, że jest ona nietoksyczna, to nie poddaje się wpływom gryzoni. Współczynnik przewodzenia ciepła celulozy na poziomie 0,037 W/ (m*K), odporność ogniowa na poziomie B S-2 oraz lekkość materiału sprawiają, że obszar jej zastosowania rośnie z roku na rok. Ciśnienie, pod którym jest aplikowana, sprawia, że wnika ona w każdą szczelinę, dzięki czemu likwidowane są ewentualne mostki termiczne, podnosi się nie tylko izolacja termiczna obiektu, ale również akustyczna.

Czy warto zdecydować się na natrysk z pianki?

Przystępując do ocieplenia budynku, zawsze trzeba dążyć do maksymalnego obniżenia współczynnika przenikalności cieplne U. W przypadku styropianów czasem wystarczy materiał grubości 15 cm, aby osiągnąć przenikalność cieplną na poziomie 0,23 W/m² K. NA poddaszach, gdzie przed erą ocieplania wdmuchiwaną celulozą stosowano wełnę mineralną, dużo zachodu kosztowało uszczelnienie trudno dostępnych miejsc. Dokładność z kolei metody wdmuchiwania celulozy jest wręcz perfekcyjna. Dlatego mając zlecenie ocieplenia trudnych dostępnych miejsc nie ma skuteczniejszej metody na zmniejszenie utraty ciepła.